بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

ادامه مطلب
ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ادامه مطلب
هارد اکسترنال قابل‌حمل

هارد اکسترنال قابل‌حمل

ادامه مطلب
طول عمر و دوام SSD

طول عمر و دوام SSD

ادامه مطلب
Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

ادامه مطلب
Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

ادامه مطلب
Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

ادامه مطلب
Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

ادامه مطلب
سامسونگ  UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

سامسونگ UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

ادامه مطلب
MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

ادامه مطلب

بازگشت سام بي خطر!(SERIOUSOSAMHD)

 

 

بازگشت سام بي خطر!(SERIOUSOSAMHD)
بازگشت سام بي خطر!(SERIOUSOSAMHD) 
نويسنده:محمد طالبيان


 
بعد از عرضه با واکنش هاي منفي از سوي منتقدها و طرفداران اين سري روبرور و باعث شد سازندگانش به اين مساله توجه کنند که چه نکات و تغييراتي مي تواند طرفداران قديمي را دوباره راضي کند.
در سال هاي گذشته اين شرکت تبليغات متعددي براي موتور گرافيکي جديد خود Serious Engine 3 انجام داد و قرار بود قدرت اين موتور گرافيکي در ادامه اصلي اين سري يعني SS3 نمايان شود؛ اما اوضاع خوب پيش نرفت و آن ها SSHD را که در اصل يک بازسازي از قسمت اول به حساب مي آيد، معرف و عرضه کردند.
باي درست همان روندي را طي مي کند که نسخه اصلي در 8 سال پيش طي کرده بود. نژاد جديدي در پي اين هستند که انسان ها را نابود کنند. زميني ها به اين نتيجه مي رسند که تنها و آخرين اميدشان يعني Serious Sam را به جنگ با اين نژاد بفرستند. به همين منظور سَم با استفاده از دستگاه مخصوصي به گذشته رفته و شروع به جنگيدن مي کند تا بتواند سردسته متجاوزان را نابود کرده و ادامه زندگي را براي ساکنان زمين ممکن سازد.

تکرار کليشه با سرعت

 

 

تکرار کليشه با سرعت
تکرار کليشه با سرعت

 

نويسنده:کسري کريمي طار


 
سري MX vs ATV جزو سري بازي ها ي معروف THQ است که هر يکي دو سال نسخه جديدي از آن عرضه مي شود. آخرين قسمت اين سري به نام Untamed، مورد توجه طرفداران و منتقدان قرار نگرفت و نمرات متوسطي کسب کرد. به همين منظور استوديو Rainbow اين بار دقت بيشتري به خرج داد و مي توان Reflex را آغازگر دوره جديدي در اين سري دانست.
در بدو ورود بازي از شما مي خواهد بازيکن مورد علاقه خود را انتخاب کنيد و شخصيت مورد نظرتان را بسازيد. البته انتخاب هاي زيادي وجود ندارد و گزينه هاي پيشِ رو به شماره و رنگ لباس محدود مي شود. بعد از انجام اين کار شما مي توانيد مُدهاي مورد علاقه خود را انتخاب کنيد. بعد از عرضه Pure محبوبيت سري ATV بسيار بالا رفته است. به همين منظور بازي داراي يک بخش تمريني بسيار کامل و جامع است که به صورت صوتي و تصويري تمام حرکات بازي را به بازيباز آموزش مي دهد. البته بايد ياد آور شد که MX vs ATV به هيچ وجه به سادگي Pure نيست. هرچند درجات سختي مختلف (چهار درجه سختي) بازي به همه علاقمندان اجازه لذت بردن از اين اثر را مي دهد. Reflex داراي مدها و وسايل نقليه بسياري است و علاوه بر موتورهاي مختلف و ATV، ماشين هاي سنگين هم به فهرست آن اضافه شده و اين موارد تا مدت ها بازيباز را سرگرم مي کند. کنترل وسايل نقليه چندان جالب نيست و بيش از حد آرکيد گونه است؛ اما کنترل موتورها بسيار جالب و حرفه اي کار شده است. يکي از جالب ترين و البته سخت ترين نکات اضافه شده به بازي قابليت Dual Stick Rider Control است.

بازي مسکن خطرناک!

بازي مسکن خطرناک!

 

بازي مسکن خطرناک!
بازي مسکن خطرناک!

 
اگر خيلي وقت است که چالش زيادي را در بازي ها تجربه نکرده ايد PK: Resurrection بهترين گزينه براي شما خواهد بود! فقط اين نکته را هم فراموش نکنيد که اين چالش ها به خاطر: باگ هاي بازي، عبور از مسيرهاي غيرمنطقي و صعب العبور، دشمنان ماوراي احمق و تاريکي بي حد و وصف بازي به وجود آمده اند و دقيقا به مخربي براي اعصاب تان تبديل خواهند شد (برعکس نام Painkiller).
بازي نکته ي مثبتي براي ارائه ندارد و مطمئنا چه از لحاظ فني، چه از لحاظ هنري از Painkiller اصلي که در سال 2004 (توجه ميشود که 5 سال پيش) منتشر شد، ضعيف تر است!
داستان بازي اتفاقاتي که براي ''Bill'' William (مامور سابق CSI) به وقوع مي پيوندند را روايت مي کند. او در طي آخرين ماموريتش به صورت کاملا تصادفي موجب مرگ عده ي زيادي افراد بي گناه در يک اتوبوس مي شود و خودش هم کشته مي شود؛ به همين خاطر روحش در عالم برزخ بين بهشت و جهنم گير کرده و بايد تلاش کند تا با مبارزه با موجودات بي پايان جهنمي خود را به بهشت برساند! البته داستان در چنين بازي اي ارزش بالايي ندارد اما وقايعي که در اين بازي اتفاق مي افتند به هيچ وجه براي بازيباز قابل هضم نيست! مثلا فرض کنيد روح انساني در عالم برزخ عاشق چشم و ابروي يک Elyahim (موجودات مونثي که روح ها را هدايت مي کنند) شود!!!

نابودي يک ايده جالب

 

 

نابودي يک ايده جالب

 

نويسنده: محمد طالبيان

 
بعد از عرضه عنواني همچون Portal که ايده جديدي براي استفاده از فيزيک در بازي ها معرفي کرد، کمتر شرکتي اين جرات را به خود داد که Portal را مورد تقليد قرار دهد و سعي کند که از المان هاي خوب و جالب آن استفاده کند. يکي از اين معدود شرکت ها DNS Development است که سعي در اين داشته تا با استفاده از هسته اصلي گيم پلي Portal، به عنوان خود يعني Twin Sector عمق و جذابيت بخشد اما آيا در اين کار موفق بوده؟
داستان بازي در آينده اي نه چندان دور رخ مي دهد. نژاد انسان در حال منقرض شدن است و انسا ن ها براي جلوگيري از اين کار طرحي را پياده سازي کرده اند که طي آن انسان ها داخل قبرهايي مخصوص به خواب مصنوعي مي روند تا در ادامه زماني که شرايط زمين دوباره براي زندگي مناسب شد اين انسان ها بيدار شده و نسل بشريت را به اصطلاح احيا کنند. شخصيت بازي که اشلي سيمس (Ashley Simms) نام دارد يکي از همين اشخاصي است که به خواب مصنوعي برده شده است. وي به صورت ناگهاني توسط مکانيزم امنيتي حاکم بر اين سيستم که يک هوش مصنوعي به نام OSCAR است بيدار مي شود. در ادامه توسط اسکار توضيح داده مي شود که مشکلي براي مکانيزم ايجاد کننده خواب مصنوعي به وجود آمده و اگر به سرعت اين مشکل برطرف نشود تمامي انسان هاي خواب! مي ميرند. نکته قابل توجه اين است که در همان ابتداي بازي توضيح داده مي شود که اسکار تنها توانسته اشلي را بيدار کند و اين که چرا فقط وي اين قابليت را داشته است که توسط اسکار بيدار شود. بستگي به ذهن خلاق بازيباز دارد!

آرامش در کنار فرشته مرگ

 

آرامش در کنار فرشته مرگ
آرامش در کنار فرشته مرگ 

هرچند (AC) Assassin s Creed موفقيت تجاري عظيمي براي Ubisoft به ارمغان آورد؛ اما بيش از هر عنوان بزرگ ديگري در اين نسل مورد انتقاد قرار گرفت. با اين حال اگر بخواهيم واقع بين باشيم، بايد نسخه اول AC را يک عنوان به شدت جاه طلبانه قلمداد کنيم که در عين شايستگي هاي فراوان از برخي کاستي هاي غيرقابل انکار نير رنج مي برد. قاعدتاً اين کاستي ها بايد به نحوي قانع کننده در دنباله بازي برطرف مي شدند و به همين منظور سازنده تصميم گرفت يک سري تغييرهاي اساسي در ساختار بازي جديد اعمال کند که خوشبختانه مي بينيم تأثير به سزايي در ارتقاي کيفيت گيم پلي داشته اند. در واقع بازي اول همچون جواهري با ارزش اما تراش نخورده بود که حالا در اين دنباله عمده ناهمواري هايش صيقل داده شده و جلوه به مراتب زيباتري پيدا کرده است.

بازگشت به جزيره اسرار آميز

بازگشت به جزيره اسرار آميز

 

 بازگشت به جزيره اسرار آميز

نويسنده: شهاب سبزي


 
تمام کساني که Return to Mysterious Island را تجربه کرده اند، بدون شک از آن به نيکي ياد مي کنند و آن را يکي از بهترين تجربه هاي ادونچر خود مي دانند. شماره ي دوم اين بازي اخيرا منتشر شده و تلاش زيادي کرده تا راه شماره ي اول را ادامه دهد و تا حدي هم موفق بوده است.
بازي دقيقا بعد از پايان نسخه ي اول آغاز مي شود. در شماره ي اول ديديم که مينا (Mina) (شخصيت اول بازي) و ميمونش جِپ (Jep) پس از تلاش هاي فراوان بالاخره توانستند با هلي کوپتر از جزيزه خارج شوند. ميان پرده ي اول مينا و جِپ را نشان مي دهد که وارد هلي کوپتر مي شوند؛ اما پس از چند لحظه هلي کوپتر توسط يک موشک مورد اصابت قرار مي گيرد و در يک درياچه سقوط مي کند. پس از سقوط هلي کوپتر خلبان بلافاصله مي ميرد و جِپ، مينا را که بيهوش هم شده نجات مي دهد؛ اما دوباره در جزيره اسير مي شوند. چون مينا به شدت زخمي شده مراحل اوليه بازي را بايد با جِپ انجام دهيد (کاراکتري که در عنوان نخست قابل بازي نبود) و به عنوان اولين هدف از مينا مراقبت کنيد.

معرفي بازي هاي کامپيوتري برگزيده روز

 

 

معرفي بازي هاي کامپيوتري برگزيده روز
معرفي بازي هاي کامپيوتري برگزيده روز

 

ترجمه ونوشته:مهندس امير نادرپور


 
Battlefield: Bad Company2
ويژگي برجسته اين بازي تيراندازي اول شخص حالت مولتي‌پلير جذاب و فوق‌العاده آن است كه به نظر مي‌رسد يك سر و گردن از ديگر رقبا بالاتر باشد. Bad Company2 يك رشته عمليات نظامي پر سرعت و هيجان را در خود جاي داده است. بازي چند نفره آن‌لاين آن نقشه‌هاي بزرگ و مناسب، انهدام پذيري باورنكردني، خودروهاي نظامي پرقدرت و طراحي صداي عالي را يكجا به علاقه‌مندان عرضه مي‌كند. اين ويژگي‌ها با يكديگر تركيب شده اند تا حس نبرد در يک ميدان جنگ واقعي را در شما ايجاد كنند و با تجربه محيط هاي درگيري آن، ديگر صحنه‌هاي جنگ بازي‌هاي قبلي اين ژانر، غير واقعي به نظر خواهند رسيد.
منطقه جنگي وسيع بازي، شما را به مكان‌هاي زيبا و بيگانه مي‌برد. جايي كه تمايل داريد براي چند ثانيه‌اي هم كه شده، دست از تيراندازي برداريد و كمي هم از مشاهده مناظر اطراف لذت ببريد، همزمان شما نيز همراهان خوبي براي غلبه بر دشمن هستيد و شخصيتتان در طول بازي قابل لمس است كه اين ويژگي را كمتر در بازي‌هاي اين ژانر شاهد بوده‌ايم. نتيجه كار، يك ماجراجويي جذاب و سرگرم كننده است كه با ويژگي‌هاي فوق‌العاده‌اي چون مولتي پلير عالي و ساخت فني مناسب Battlefield: Bad Company2 را به يك بازي ويژه در دنياي بازي‌هاي تيراندازي تبديل ساخته است.

پارادوکس هاي يک دنياي بسيار تاريک اما نشاط آور!

 

 

پارادوکس هاي يک دنياي بسيار تاريک اما نشاط آور!
پارادوکس هاي يک دنياي بسيار تاريک اما نشاط آور!
 
گرايش به استفاده از تصاوير سه بعدي و دوربين سوم شخص از پشت طي ده سال اخير به طور مستمر افزايش پيدا کرده و دنباله بسياري از بازي هاي دو بعدي قديمي، اکنون به صورت سوم شخص با نماي از پشت ساخته مي شود. سري بازي Divinity نيز که بازي هاي ايزومتريک بودند؛ به تدريج دچار تب سه بعدي شدند. در دومين بازي اين سري، مدل شخصيت ها سه بعدي شد و اکنون در سومين بازي سري، بازي به طور کامل تغيير حالت داده و از يک بازي نقش آفريني ايزومتريک به سوم شخص با نماي از پشت تبديل شده است.
اما اگر گمان مي کنيد Divinity2 به دليل تغيير سيستم گرافيکي، دچار تغييرات قابل توجه در گيم پلي شده است؛ بگذاريد خيالتان را آسوده کنيم. Divinity2 غير از دوربين مورد استفاده، در زمينه هاي ديگر به بازي هاي قبلي اين سري شباهت دارد.
عليرغم اين که بازيباز پس از شروع D2 تصور مي کند در حال تجربه يک تقليد ضعيف از سري بازي هاي Gothic است (به ويژه بايد گفت سيستم مبارزه عجيب و انيميشن هاي ضعيف بازي دقيقاً يادآور Two Worlds است که خود تقليد ضعيف ديگري از Gothic بود)؛ اما پس از گفتگو با چند نفر، کمي مبارزه و انجام چند ماموريت مشخص مي شود D2تقريباً به تمام اصول بازي هاي قبلي سري Divinity وفادار بوده است. اما اين وفاداري الزاماً مزيت محسوب نمي شود؛ چون آنچه بازي جديد به آن وفادار بوده خود جاي پرسش بسيار دارد.

AssAssiNS CREED قاتلي که به قتل رسيد!

 

AssAssiNS CREED قاتلي که به قتل رسيد!
AssAssiNS CREED قاتلي که به قتل رسيد!
نويسنده: بهزاد ميرمظفري

 
AssAssiNS CREED نامي بزرگ و محبوب به شمار مي آيد و ياد آور بازيي جذاب و براي برخي از بازيبازها شاهکار است. اما AssAssiNS CREED: Blood Lines يک شاهکار نيست، حتي کار وزير هم نيست!
AC:BL اثري کوتاه، بي روح و عجيب است که در خوشبينانه ترين وضعيت مي توان آن را متوسط دانست. با اين وجود، در نگاه اول، اين بازي، هرچه از يک بازي "AC" انتظار داشتيم برآورده مي کند، بازي از نظر داستاني پس از نسخه ي اول کنسولي اتفاق مي افتد و قهرمان کم حرف و معروف ماالطير (Altelir) در ادامه تعقيب و شکار پايان ناپذيرش از شواليه هاي معبد، اين بار با جزيره ي قبرس مي آيد.
داستان بازي کوتاه و غيرجذاب است و اگر چه سعي شده راز و رمز گونه باشد، در واقع تنها نکته ي مثبت آن ارتباطي است که با دوبازي اصلي کنسول هاي خانگي دارد. در بازي با شخصيت «ماريا» که در AC اول حضور داشت بيشتر آشنا مي شويم. همچنين در بين ماموريت ها الطير را مي بينيم که مشغول نوشتن نوعي دفترچه ي خاطرات است. اين همان صفحات Codex معروف هستند که در AC2 قهرمان جديد ما اتزيو پيدا مي کند و نقش کليدي در داستان آن بازي دارد. بنابراين داستان تنها در صورت آشنايي با آثار ديگر مجموعه مي تواند کمي جذاب باشد، اما به تنهايي بي روح، کسل کننده و عجيب خواهد بود و حتي نام بازي، وراث (Bloodlines)، در حد انتظارات ما توضيح داده نمي شود!

جنگ هنوز ادامه دارد

 


 

Saboteur از بازي هايي است که مي توانست در سبک جنگ جهاني تحولي به وجود آورد؛ اما به خاطر اشتباه هاي سازندگانش نتوانست به چنين مقامي دست يابد. ايده ترکيب يک بازي جنگ جهاني با يک بازي Open World و استفاده از المان هايي چون پارکور و... روي کاغذ بسيار جذاب به نظر مي رسد؛ اما متاسفانه Saboteur نتوانست به آرمان هاي مورد نظر دست يابد.
شخصيت اصلي شان دِولين (Sean Devlin) از قهرمان ماشين سواري جنگ جهاني دوم ويليام گِراور برگرفته شده است. شان همانند ويليام يک قهرمان ماشين سواري ايرلندي است که به فرانسه سفر کرده تا در مسابقات ماشين سواري سالانه شرکت کند. هرچند شان لايق برنده شدن در مسابقه است؛ اما به خاطر دسيسه يکي از ناتزي ها به نام ديرکر (Dierker) قهرماني را از دست مي دهد. شان خشمگين از اتفاقي که افتاده مي خواهد کاري کند؛ اما در نهايت بهترين دوستش را نيز از دست مي دهد. او که يک ايرلندي خوش مشرب است مي خواهد از ناتزي ها انتقام بگيرد و در اين راه هر کاري انجام ميدهد. داستان Saboteur پرداخت نسبتا خوبي دارد و ديدن وقايع جنگ جهاني از يک زوايه ديگر نسبتا جالب است. در اين جا ديگر خبري از D Day ورشادت هاي متفقين عليه ناتزي ها نيست. همين عامل باعث شده Saboteur تا حدي زيادي از کليشه هاي رايج دور بماند. شخصيت پردازي بازي هر چند عالي نيست؛ اما تکه کلام ها و حرکات شان روند بازي را بهبود مي بخشد.
شان کاملا شبيه يک ايرلندي و يادآور دو برادر ايرلندي فيلم Boondock Saints است. هم چنين شخصيت پردازي اسکايلر (Skylar) به عنوان يک مامور مخفي انگليس قابل قبول است.

مانور هيولاها در آشيانه کلاغ

 

مانور هيولاها در آشيانه کلاغ

نويسنده: مرضيه کلاته

 
آخرين ورژن بازي چرخ دنده جنگ به بازار آمده است؛ آخرين ايستگاه انسان ها در اين بازي يک کشتي هولناک و عجيب است
بازي هاي دنباله دار معمولاً آن طور که گيم بازها توقع دارند از آب درنمي آيند و آنها هميشه يک ضعف اساسي در آن پيدا مي کنند و منتقدها هم دنبالش را مي گيرند تا نقطه ضعف هاي بازي را بيشتر مطرح کنند. وقتي نسخه دوم يک بازي در روز هاي اوليه خود به فروش ميليوني دست پيدا مي کند، يعني حرفي براي گفتن دارد. سري بازي هاي «چرخ دنده جنگ» پر از نو آوري هستند. سازندگان اين بازي در سري اول، جايگزين در پناه سنگرها براي زنده ماندن را خلق کردند و در سري دوم اين فرصت هيجان انگيز را به بازيکنان و طرفداران گيم هاي اکشن و ترسناک دادند تا وارد بدن يک کرم شوند و در آن قالب به ايفاي نقش بپردازند. سومين نسخه چرخ دنده هاي جنگ که به تازگي وارد بازار شده است، درباره نابودي و از بين رفتن انسان هاست. داستان اين نسخه از بازي درباره کشتي عجيب و غريبي به اسم آشيانه کلاغ است. اين کشتي که هيأت زشت و ترسناکي دارد آخرين ايستگاهي است که انسان ها مي توانند در آنجا پناه بگيرند و خودشان را از دست موجودات بي شاخ و دمي به اسم لوکاس ها نجات بدهند.

همه بازي هاي كامپيوتري را با يك چوب نرانيم

همه بازي هاي كامپيوتري را با يك چوب نرانيم

 

همه بازي هاي كامپيوتري را با يك چوب نرانيم
همه بازي هاي كامپيوتري را با يك چوب نرانيم
نويسنده :دكتر مهشيد چايچي

 

محققان معتقد ند گروهي از بازي هاي كامپيوتري براي سلامت كود كان مفيد و يكسري از آنها خطرناك هستند
 

درباره بازي هاي كامپيو تري حرف هاي خوب وبد زياد ي هست ؛ عد ه اي مي گويند كه اين بازي ها كود كان را دچار گوشه نشيني و چاقي مي كنند و به آنها خشونت و پرخاشگري مي آموزند ، عد ه د يگر معتقد ند كه با بازي هاي كامپيوتري مي توان توانايي هاي مغزي كود كان را بالا برد و درباره مسائل مختلفي به آنها آموزش داد. شما چطور فكر مي كنيد ؟ در اين مقاله مي خوا هيم حرف هايي را كه مستند بر تحقيقات هستند كنار هم بگذاريم و ببينيم آيا مي توان صرفا اين بازي ها را خوب يا بد نا ميد يا اينكه در مورد اين بازي ها هم مثل خيلي از چيزهاي د يگر ، نحوه و زمان به كار گيري و گروه سني استفاد ه كنند گان در اين قضيه اهميت دارد.

مشكلي نيست كه با بازي حل نشود

 

مشكلي نيست كه با بازي حل نشود

 

نويسنده : سعيد بي نياز ـ كارشناس ارشد روان شناسي باليني

 

زيرعنوان: بعضي از بازي ها مثل يك درما نگر روي روان شما تاثير مي گذارند
 

تاثيرات منفي بازيها يا همان آثار سوء شان يكي از آن چماق هايي است كه هميشه بالاي سر اين وسيله سرگرمي مي چرخد تا در مواقع لزوم از آن استفاد ه شود. هر چند نمي شود گفت بازي ها صد درصد جنبه هاي مثبتي در خود دارند اما اينكه هميشه آنها را به تاثيرات منفي روي استفاد ه كنند ه اش هم متهم كنيم مثل اين است كه يك طرفه به قاضي رفته ايم . در حقيقت بازي هم مثل هر وسيله تفريحي مي توانند هم به جنبه منفي داشته باشد و هم مثبت . جنبه هاي منفي بازي ها را خيلي وقت است كه در بوق و كرنا كرد ه و خيلي به آن پرداخته اند. اما اين بار ما مي خواهيم يك جور د يگر به قضيه نگاه كنيم ؛ يك نگاه مثبت؛ نگاهي كه اصلا به نيمه خالي ليوان كار ندارد و نيمه پر آن را مي بيند.
بازي ها هر بد ي اي كه داشته باشند(كه ما خيلي شان را رد مي كنيم) مي توانند به خاطر خاصيت تعاملي اي كه با طرف مقابلشان دارند ، بار مثبت خيلي قوي اي داشته باشند . تعاملي كه در اين ميان به وجود مي آيد مي تواند مثل يك درمانگر قوي روي روان شما تاثير گذار باشد و زند گي شما را تحت تاثير خود قرار بد هد. سبك هاي بازي هاي مختلف و چند نمونه خوب از بازي هاي اين سبك ها كه در پايين آورده شد ه؛ گوشه اي از اين نوع تعامل ها هستند.

بازیهای رایانه ای ایرانی از ابتدا تا به امروز

 

بازیهای رایانه ای ایرانی از ابتدا تا به امروز
بازیهای رایانه ای ایرانی از ابتدا تا به امروز

نزدیک شدن هر چه بیشتر به واقعیت! این شعار کمپانی های بازی سازی است که البته فاصله زیادی تا عملی شدن آن نمانده است. از عمر بازی های مجازی و رایانه ای حدودا 2 دهه می گذرد و در این سالها هر روز بر تعداد مخاطبان این بازی ها افزوده شده است. کنسولهای مختلف و شرکت های بازی سازی، بی وقفه در حال تولید محصولات خود هستند و امروز کار به جایی رسیده که فروش برخی بازی های کامپیوتری از فیلمهای پر خرج هالیوودی هم بیشتر می شود. تب داغ این بازی ها چند سالیست که به کشور خودمان هم کشیده شده است.
در ایران هیچ گاه سرمایه گذاری قابل قبولی بر روی این صنعت نشد و متاسفانه هیچ کس بازی رایانه ای ایرانی را جدی نگرفت. این در حالی بود که بازی های آمریکایی و اروپایی به سرعت در حال پیشرفت و فروش در کشورهای مختلف بودند.
با تمام محدودیت هایی که در این راه وجود داشت، نهایتا از سال 83 بازی های سه بعدی ایرانی، با به عرصه وجود گذاشتند.
در ادامه به معرفی موفق ترین بازیه های ایرانی در هر سال می پردازیم.

در راه جهانی شدن

 

در راه جهانی شدن
در راه جهانی شدن

اگر می خواهیم بازی های خوبی بسازیم باید تفکرمان را از داخلی به جهانی تغییر بدهیم. نه این که برنامه چهارساله بریزیم تا بشویم رقیب ژاپن در صنعت گیم. تفکر جهانی یعنی این که باید توجه کنیم مخاطب ما در داخل کشور به تمام بازی های روز دنیا دسترسی دارد.
دیگر اینجا مخاطب داخلی و خارجی مطرح نیست. اگر بین میزان درک مخاطب ایرانی و غیرایرانی فرق بگذاریم، نتیجه اش شکست خوردن بازی بین مردم است.
از نیمه دوم امسال خبرهای بیشتری درباره بازی های داخلی و دنیای گیم در ایران به گوش می رسد.
مثلا بازی های جدیدی رونمایی شده اند و به زمان انتشار خود نزدیک می شوند، یکی دو بازی وارد بازار شده و چندین بازی هم در مراحل مختلف تولید قرار دارند. تعدادی از بازی ها هم تازه مجوز گرفته اند و هنوز به مرحله ساخت نرسیده اند. جدا از اخبار تولید، بنیاد ملی بازی های رایانه ای و شرکت های تولید کننده هم در نمایشگا ه ها و برنامه های مختلف حضور پر سر و صدایی داشتند و برگزاری جشنواره ها و دوره های آموزشی جدیدی هم برای بازی سازی مطرح شده است. حضور جدی تر گیم ها در رسانه های مختلف کشور را هم نباید فراموش کرد

بازي شاهزاده ايراني

 

 بازي شاهزاده ايراني
بازي شاهزاده ايراني
نويسنده: علي محمد پور

 
اين فيلم از روي بازي معروفي به همين نام ساخته شده است. بازي شاهزاده ايراني که تا به حال پنج نسخه آن ساخته شده است، به خاطر اسمش هم که شده، خيلي از ايراني ها را واداشته تا آن را تهيه کنند.
اين بازي آن قدر طرف دار داشته که پنجمين قسمت آن هم منتشر شد و نسخه تلفن همراه آن هم طرف داران زيادي پيدا کرد و حالا اين بازي به عنوان يکي از بازي هاي مطرح به شمار مي آيد. اهميت بازي شاهزاده ايراني فقط به اين خاطر نيست که به موضوع ايران و اسطوره هاي ايراني پرداخته است، بلکه از نظر فني هم يک بازي کامل به حساب مي آيد.
داستان بازي، مثل داستان فيلم، از شاهزاده ايراني و شن هاي زمان شروع مي شود. البته خط سير داستان بازي، با فيلم آن تفاوت هاي زيادي دارد، اما در تمام قسمت هاي اين بازي، شن هاي زمان نقش مهمي دارد و بسياري از اتفاقات به اين شن هاي زمان مربوط مي شود.
داستان بازي، مجموعه اي از خيالات نويسنده هاي شرکت يوبي سافت است که به گذشته ايران باستان ربطي ندارد، اما در اين بازي از عناصر و نمادهاي ايراني استفاده شده است. در قسمت اول بازي، شاهزاده جوان و بي تجربه، ناخواسته شن هاي زمان را آزاد کرد و تمام اطرافيان خود، از جمله پدرش را به موجوداتي عجيب و غريب و شيطاني تبديل کرد، اما بعد به کمک فرح، دختر ماهاراجه هند توانست زمان را به عقب بازگرداند و همه چيز را درست کند. غافل از اين که با اين کار شکافي در زمان ايجاد کرده است.
در قسمت دوم، به خاطر اشتباهي که شاهزاده کرده بود، به مرگ محکوم شد تا شکاف ايجاد شده در زمان از بين برود، اما شاهزاده با سفر به جزيره زمان و پيدا کردن ملکه زمان(کايلينا)، توانست سرنوشت خود را عوض کند و به همراه ملکه زمان به شهر بابل برگردد.

نقد بازی ایرانی کوهنورد

 

 

نقد بازی ایرانی کوهنورد


گیمرهای ایرانی سال هاست که پیشنهاد تولید بازی های ساده تر را به بازیسازان از طرق مختلف مطرح می کنند. این خواسته با توجه به کمبودهای مالی و البته به علت فقدان نیروی متخصص در زمینه طراحی حرفه ای بازی، بجا و منطقیست.
کوهنورد از اولین قدم هاییست که در ساخت بازی های دو بعدی با ساده ترین برنامه بازی سازی یعنی Game Maker برداشته شده است. فرهود فرمند، سازنده این عنوان در گفتگوهای خود همیشه بر این عقیده بوده که سرگرم کننده بودن بازی مهم ترین اصل است و حتی یک عنوان دو بعدی نیز می تواند بسیار کامل باشد. اتفاقی که در کوهنورد افتاده، کنار هم قرار گرفتن عناصر لازم برای شکل گیری یک بازی در سبک پلتفورمر است. صحیح یا غلطش را نه صرفاً با مطالعه این نقد؛ بلکه با امتحان نمودن بازی خواهید فهمید.

ابر قهرماني که جاسوس بود.Just Cause2

ابر قهرماني که جاسوس بود.Just Cause2

 

 ابر قهرماني که جاسوس بود.Just Cause2
نويسنده : کسري کريمي طار

مقدمه:
 

در سال هاي اخير محبوبيت بازي هاي Open World به طرز فوق العاده اي افزايش يافته و هر سال شاهد عرضه چندين بازي مختلف در اين ژانر هستيم. چنين بازي هايي در کشور ما هم طرفداران پرشماري دارد، هر چند تمام بازي هاي اين سبک در ايران به عنوان قسمت جديد GTA عرضه مي شوند ! اين موضوع براي قسمت اول JC) Just Cause ) هم اتفاق افتاد و اين بازي مدت ها با نام GTA7 يا GTA در جنگل عرضه شد! اما داستان عرضه JC خيلي با چيزي که ما فکر مي کنيم تفاوت دارد. در سال 2006 استوديو سوئدي کوچک Avalanche Studios با همکاري شرکت بزرگ Eidos که آن روزها اصلا حال و هواي خوشي نداشت بازي Just Cause را عرضه کردند. قرعه شانس به نام استوديو کوچک سوئدي افتاد و jc بر خلاف بعضي پيش بيني ها ، با فروش بيش از 1 ميليون نسخه به يکي از پر فروش ترين بازي هاي تاريخ Eidos تبديل شد. کاملا واضح بود

از خداي جنگ تا خود جنگ

 

  از خداي جنگ تا خود جنگ
از خداي جنگ تا خود جنگ
 
در طول دوران نويسندگي ، عناوين زيادي را در ژانرهاي مختلف نقد کرده ام و هميشه در تمامي آن ها براي سه فاکتور کليدي سرگرم کنندگي ، خلاقيت و اصالت، ارزش مضاعفي قائل شده ام. اما پس از تجربه Darksiders بايد اقرار کنم که از نظرم در مورد آخر عوض شد؛ به فاکتور اصالت کمي بيش از حد بها داده بودم! Darksiders به من ثابت کرده که در بعضي از موارد انکار قدرت سرگرم کنندگي يک بازي فقط بخاطر شباهتش به عناوين ديگر واقعاً غير منصفانه است. اين عنوان عناصر زيادي را از بازي هاي محبوب ديگر قرض گرفته اما در انتخاب آنها و نحوه اجرايشان بسيار هوشمندانه عمل کرده است. Darksiders موفق شده سرگرم کننده ترين خصوصيات آن بازي ها را به شيوه اي درگيم پلي خود با هم ترکيب کند که در عين آشنا بودن، تجربه جديد و متفاوتي را رقم بزنند. شايد اين عنوان در الهام گرفتن از بازي هاي ديگر کمي بي پروايي به خرج داده باشد (البته نه به اندازه (Dante,s inferno) اما اين واقعاً مهم نيست چون اين بازي چه اصالت داشته باشد چه نداشته باشد همچنان يکي از بهترين اکشن هاي ماجراجويي اين نسل محسوب مي شود.

بازي کرايسيس

 

بازي کرايسيس
بازي کرايسيس

 

نويسنده: مهدي رضايي

 
چند سال پيش نسخه اول بازي کرايسيس منتشر شد و خيلي زود همه را به خودش جذب کرد. اين بازي عنوان گرافيکي ترين بازي تاريخ بازي هاي PC را از آن خود کرده بود. سال ها بود که گيمرها منتظر نسخه دوم اين بازي بودند. بالاخره نسخه دوم در سال 2011 م. منتشر شد و اين بار هم باعث شگفتي شد؛ تا جايي که همه قبول کردند که اين بازي شگفتي بازي هاي سال 2011 م.است و تا مدت ها هيچ بازي اي نخواهد توانست از اين بازي جلو بزند.

دشوارترین گیم ها در 30 سال اخیر+ تصاویر

 

 

ارواح سیاه " Dark Souls"

دشوارترین گیم ها در 30 سال اخیر+ تصاویر

این بازی حادثه ای توسط شرکت ژاپنی From Software برای دو کنسول پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 در سال 2011 میلادی طراحی شده است و در هر بخش و مرحله آن شما به چلش کشیده خواهید شد. دشمنان مختلفی در مراحل این بازی سعی می کنند تا با چند ضربه شما را از پای در آورند و به احتمال زیاد بایستی بارها در این بازی جان خود را از دست بدهید تا بتوانید این بازی را به پایان ببرید.
ارواح شیطانی "Demon's Souls"

شواليه شجاع تاريکي

 

شواليه شجاع تاريکي
شواليه شجاع تاريکي

بتمن آمدنش را دوباره جشن مي گيرد
 

wii در ايران حسابي مظلوم واقع شده؛ خيلي ها اصلا اسم اين کنسول بازي هم به گوش شان نخورده و دو ساعت طول مي کشد چند و چون کار و تفاوت هاي آن با کنسول هاي ديگر را براي شان توضيح داد. تازه از شنيدن اينکه PS3 سوني و 360Xbox مايکروسافت با آن همه دبدبه و کبکبه دنبال نينتند و مي دوند تا گوشه اي از بازار آن را تصاحب کنند، حتما شوکه مي شوند.

نگاهي به بازي لطف علي خان زند

 

نگاهي به بازي لطف علي خان زند
نگاهي به بازي لطف علي خان زند

يک بازي ماجراجويانه تاريخي
 

بعد از مرگ کريم خان زند، آقا محمدخان قاجار بر نواحي شمالي ايران مسلط شد. سرانجام پس از خون ريزي هاي فراوان در سال 1203 هجري، لطف علي خان زند (نوه برادري کريم خان) با حمايت ابراهيم خان کلانتر (حاکم شيراز) به قدرت رسيد. طولي نکشيد آقا محمدخان قاجار، قشوني گسترده براي فتح پايتخت راهي شيراز کرد. لطف علي خان، شيراز را به ابراهيم خان کلانتر سپرد و خود با سربازان وفادارش به استقبال قشون آقامحمدخان شتافت. جنگي عظيم در صحرا ميان دو لشکر در گرفت که در نهايت با عقب نشيني آقامحمدخان به تهران، خاتمه يافت. در بازگشت لطف علي خان به شيراز، ابراهيم خان کلانتر به او خيانت کرد و دروازه هاي شيراز را به روي او بست تا او به همراه اندک يارانش آواره بيابان شود. بازي لطف علي خان زند با اين داستان آغاز مي شود و در طول بازي نيز اتفاقات مختلفي براي شخصيت هاي داستان مي افتد.

خاطره بازي با جردن

 

خاطره بازي با جردن
خاطره بازي با جردن

 

بستکتبال واقعي را در NBA 2 K11 تجربه کنيد
 

هر چه زمان مي گذرد حس آدم براي انجام کارهاي واقعي کم مي شود! شايد اين جمله درنگاه اول پيچيده به نظر برسد ولي براي  آن هايي که به نوعي با فضاي مجازي در ارتباط هستند قابل لمس تر است. خوب نيازي نيست بيش از اين گيج شويد اگر کمي صبر داشته باشيد و دندان روي جگر بگذاريد مسئله را باز مي کنيم. دنياي بازي هاي کامپيوتر آنقدر پيشرفته داشته که آدم از پشت مانيتور شيشه اي حتي مي تواند ورزش کردن را هم تجربه کند. حتما خيلي هم بهتان خوش مي گذرد که با فشار دادن چند کليد ريزه ميزه بدون نياز به قد بلند و مهارت هايي که براي بسکتبال نياز است، اسلم دانک هاي مايکل جردن را بزنيد و از حلقه آويزان باشد. به همين دليل ما به معرفي يک بازي بسيار توپ مي پردازيم.

شاگردان سرنوشت

 

 شاگردان سرنوشت
شاگردان سرنوشت
 
متاسفانه اسکورانيکس در سال هاي اخير عادت بدي پيدا کرده و آن ساخت بازي هاي مهم از مجموعه هاي معروف براي تلفن همراه است. البته اين کارهاي بسيار مفيد و جالب براي خود ژاپني هاست.اما چون تقريباً هيچکدام از اين آثار ما عملاً غير ممکن مي شود!"Agito" به معناي حرکت، تکان ،(يا حرکت مي دهم، تکان مي دهم) قرار بود، به خصوص که موفقيت بازي "Before Crsis" اين تصميم را توجيه مي کرد.خوشبختانه (براي ما!) توانايي هاي محدود تلفن هاي همراه نسبت به چيزي که سازندگان مد نظر داشتند، باعث شد کار به کنسول PSP منتقل شود. البته بعدها اسکورانيکس برخلاف آنچه قبلاً گفته بود و "Agito " را مختص و انحصاري موبايل اعلام کرده بود، اعلام کرد که پروژه ي ساخت اين بازي براي PSP نيز از ابتدا وجود داشته که البته به نظر مي رسد بيشتر يک مانور تبليغاتي باشد تا حقيقت! "Agito"، يک اکشن نقش آفريني است که بسياري شبيه "Final Fantasy VII:Crisis Vore" به نظر مي رسد و حتي خود سازندگان، از آن به عنوان نسخه ي پيشرفته ي آن بازي ياد مي کنند. تفاوت اصلي در بازگشت سيستم ATB است که اجازه مي دهد در آن واحد، با بيش از يک شخصيت در مبارزه شرکت کنيم و تا امروز به نظر مي رسد پارتي 3 نفره در بازي استفاده شود

ميدان نبرد ، جاده Racing

 

ميدان نبرد ، جاده Racing
ميدان نبرد ، جاده Racing
 
اصولا عناوين Racing به سه دسته کلي تقسيم مي شوند.دسته اول عناويني هستند که تمام تمرکز خود را بر روي مسائل شبيه سازي گذاشته اند و سعي دارند تا تجربه اي واقعي را براي بازيباز به ارمغان بياورند. دسته دوم بازي هايي هستند که به عنوان يک شبيه ساز کامل شناخته نمي شوند اما از سوي ديگر يک Areade به تمام معنا که تنها جنبه هاي سرگرم کننده يک بازي را به همراه داشته باشد به شمار نمي روند. اما دسته سوم وآخر مربوط به بازي هايي مي شود که کاملا تمرکز خود را براي بازيبازهاي تازه کار گذاشته اند و سعي در اين دارند تا تنها لحظات سرگرم کننده اي را همراه با جذابيت هاي لازم براي يک عنوان Racing به همراه داشته باشند. Blur عنوان جديد استوديوي خوش سابقه Bizarre acareation درست در عمق دسته سوم قرار مي گيرد. عنواني که حتي پا را فراتر از بازي هايي همچون سري NFS و Burnout گذاشته و نهايت فانتزي را وارد سبک Recing کرده است. عنواني که قصد دارد تعريف جديدي از اين سبک را براي مخاطب تازه کار به همراه داشته باشد.

در سايه فيفا

 

در سايه فيفا
در سايه فيفا

نسخه جديد سري PES چند وقتي است در بازار ديده شده. آيا نسخه جديد بازي خوبي است يا خير؟
 

تکل، شوت، گل، هيجان و ديگر هيچ. فوتبال به همين چيزها خلاصه نمي شود اما اگر اينها را هم از اين ورزش پر هيجان بگيريد ديگر بازي اي شبيه منچ يا شطرنج خواهد شد. چه فوتبال واقعي باشد و چه مجازي همين هيجاني که در بازي فوتبال وجود دارد باعث شده هر ساله آدم هاي زيادي پاي گيرنده ها و تلويزيون ها بنشينند و فوتبال ببينند يا حتي فوتبال بازي کنند. سري PES نزديک به دو دهه است که به صورت سالانه هر سال منتشر مي شود. يک جورايي بازي براي طرفدارنش حالت يک اعتياد سالانه پيدا کرده و اگر يک سال نسخه اي از بازي منتشر نشود بايد شاهد عواقب بدي براي طرفداران آن باشيم. امسال خوشبختانه بازي به موقع آمده. 2011Pro Evolution Soccer يا همان 2011PES حتي چند وقتي زودتر از موعدي به بازار آمد که کونامي از قبل در نظر گرفته بود.

کونامي که ما را بازي دهد

 

کونامي که ما را بازي دهد
کونامي که ما را بازي دهد

 

نويسنده: مجيد نور دوست
 

معرفي شرکت KONAMI
 

کونامي يکي از قديمي ترين کمپاني هاي بازي سازي است که هر بازيکني مطمئنا از گذشته تا امروز با بازي هاي آن سر و کار داشته. يکي از خصوصيت هاي اصلي و بارز بازي هاي اين کمپاني ژاپني اين است که هيچ وقت از دهن نيفتاده و نخواهند افتاد. بازي هاي قديمي مثل کنترا و يا بازي هاي جديد تري مثل سري سايلنت هيل با اينکه دير زماني است از توليد اولين قسمت شان مي گذرد اما هنوز نسخه هاي جديد آن در بازار ديده مي شوند.

آليس و رفقا در سرزمين عجايب

آليس و رفقا در سرزمين عجايب

 

آليس و رفقا در سرزمين عجايب
آليس و رفقا در سرزمين عجايب


 
کنجکاوي اين بار هم کار دست آليس مي دهد و پس از قايم باشک بازي با خرگوش بازيگوش، در يک سوراخ مي افتد و وارد دنياي عجايب مي شود. آليس بايد با کمک حيوانات ناطقي که در طول راه با آنها دوست مي شود، شمشير جادويي را به دست آورد و ملکه سرخ و ارتش او را شکست دهد. شما به جاي خود آليس، به دخترک بازيگوش کمک مي کنيد تا چهار حيوان عجيب و غريب را رهبري کند. هر کدام از اين حيوانات قدرت ها و مهارت هاي خاص خود را دارند که به شما اجازه مي دهد محيط کارتوني بازي را آن طور که مي خواهيد دستکاري کنيد و تغيير بدهيد.

شخصيت پردازي

جناب گوريل و موزهايش

 

 

جناب گوريل و موزهايش

 
دانکي کنگ آن قهرمان کليشه اي نيست که در بازي هاي ديگر سراغ داريم. او نه مثل ماريو و شاهزاده ايراني مي خواهد شاهزاده خانم را از چنگ آدم بدها در بياورد، نه مي خواهد منجي دنيا و کره زمين باشد. او فقط مي خواهد موزه هاي دزديده شده اش را پس بگيرد.
دانگي کنگ در اين راه رفيق هميشگي اش «ديدي» را هم کنار خود مي بينيد اما برخلاف نسخه هاي قبلي در «COUNTRY RETURNS» فقط با خود دانکي کنگ بازي مي کنيد و نمي توانيد شخصيت ها را عوض کنيد. هر وقت به بشکه هايي برسيد که علامت DK روي آن نوشته شده، ديدي از آنها سر بيرون مي آورد. ديدي پشت دانکي کنگ سوار مي شود و جت پکي که به تن کرده، به او امکان مي دهد پرش هاي بلندتري داشته باشد اما بايد حواستان باشد که اگر زياد ضربه بخوريد، براي مدتي ديدي را از دست مي دهيد و تا وقتي به بشکه مخصوص برنخوريد، از ديدي خبري نخواهد بود. 

 

سرعت با مکمل واقعيت

 

 سرعت با مکمل واقعيت
سرعت با مکمل واقعيت 

چند بازي سبک شبيه سازي رانندگي که بايد آنها را بشناسيد.
 

بهزاد يوسفي: / در کشور ما سبک رانندگي از قديم الايام طرفداران بي شماري داشته. شايد به اين خاطر است که هيجان اين گونه بازي ها را نمي توان در سبک هاي ديگر بازي ها جست و همين دليل باعث مي شود که اين سبک از بازي ها براي آنها تکراري نشود. از اين رو تصميم گرفتيم فهرستي از بازي هاي مطرح سبک رانندگي شبيه سازي تهيه کنيم که طرفداران بي شماري دارند.

Gran Turismo +7  

فتح دنيا با چند كليك

 

 فتح دنيا با چند كليك
فتح دنيا با چند كليك

آشنايي با بهترين بازي هاي سبك استراتژيك
 

يكي از معدود سبك هاي بازي هاي رايانه اي كه مي تواند بازيكنان را ساعت ها پاي كامپيوترهاي شخصي نگه دارد. سبك استراتژيك است. بازي هايي كه در اين سبك عرضه مي شوند طرفداران زيادي دارند و خيلي از بازيكنان از زمان هاي بسيار دور، اولين تجربه هايشان در دنياي بازي هاي رايانه اي را با اين سبك به دست آورده اند. قدرت تفكر و به كاربردن استراتژي هاي مختلفي كه مي توان از آنها در اين سبك بازي ها استفاده كرد. از جمله المان هايي است كه خيلي ها به اين دليل به سوي بازي هاي استراتژيك جذب شده اند. به دليل اينكه اين سبك جذاب ارسال هاي دور روي پلتفرم PC عرضه مي شده، ‌نام بردن بازي هاي مطرح اين سبك بسيار مشكل است. اما در بين آنها مي توان بازي هايي را پيدا كرد كه به نوعي استانداردهاي اين سبك دوست داشتني را پايه گذاري كرده اند؛ بازي هايي كه خيلي از بازيكنان به وسيله آن به فرماندهان قدرتمندي تبديل شده اند كه دنيا از نام آنها بي خبر است.

معرفي بازي هاي كامپيوتري برگزيده روز

 

معرفي بازي هاي كامپيوتري برگزيده روز
معرفي بازي هاي كامپيوتري برگزيده روز

Forza Motorsport 4
پلت فرم: PC و Play Station و Xbox360
 

"Forza 4" گرافيک فوق العاده اي دارد. و نورپردازي آن خيره کننده است و از سايه ها به خوبي استفاده شده، طوري که واقعاً حس رانندگي در آفتاب به شخص منتقل مي شود. طبيعي بودن صداي ماشين ها هم که ديگر به يک موضوع عادي تبديل شده و موسيقي هم مثل هميشه خوب است. هوش مصنوعي بهتر شده و اين طور نيست که واقعاً به راحتي بتواند رقبا را جا بگذاريد. آنها کاملاً تخريبي عمل مي کنند و در تلاش هستند تا هر چه بيشتر مانع راه يافتن شما به مرحله بعد شوند.

سرآغاز يک پايان

 

سرآغاز يک پايان
بهزاد يوسفي/ بايد خودمان را کم کم آماده يک خداحافظي باشکوه کنيم؛ خداحافظي از يک عنوان باشکوه. عنواني که شايد مزه اش تا سال ها زيردندان ما بازيکنان باقي بماند. بله صحبت از عنواني است که چندسالي مي شود مهمان خانه ها و دل هاي ما شده و مثل اينکه بعد از سال ها- تقريبا حدود پنج الي شش سال- مي خواهد رخت واثاثش را جمع کند و برود پي کارش( البته شايد به اين شدتي که ما مي گوييم اوضاع آنچنان هم بد نباشد). Gears of War همان عنواني است که درباره اش صحبت مي کنيم.
اواخر تابستان 90 دهه آخر ماه سپتامبر آخرين قسمت اين سه گانه منتشر شد: آخرين قسمتي که به قول سازندگانش مي تواند پاياني برسه گانه گيرز آووار باشد اما نه پاياني براي اين عنوان. زيرا از شواهد پيداست که کمپاني Epic Games برنامه هاي زيادي براي ادامه اين ماجرا دارد. اول اينکه قرار است عنوان فرعي به نام Exile منتشر شود که از گفته هاي تيم سازنده برمي آيد. يک اسپين آف يا يک پک مکملي باشد که داستان سه گانه را کامل مي کند.
همچنين جاشوآ اورتگا نويسنده گيرز 2 گفته شماها( منظورش شماها يا همان ماهايي که خوره اين عنوان هستيم است) نگران نباشيد چرا که برنامه اي که براي اين گيرز آووارطراحي شده يک برنامه 10 ساله است وهنوز مانده تا اين مدت تمام شود. هنوز چند ماه مانده به تاريخ انتشار قسمت سوم، بيش از يک ميليون نفر گيرزآووار3 را پيش خريد کرده اند.اين يعني اينکه انتظار از بازي به قدري بالاست که اين رکورد به ثبت رسيده و اين تازه شروع ماجرايي است براي آخرين صحنه نبرد انسان ها ولوکاست ها.
داستان بازي بالطبع بعد از اتفاقات قسمت دوم رخ مي دهد، هجده ماه ازسقوط جاکينتو گذشته وگيرزها( يا همان نژاد انسان ها) به جزيره اي به نام وکتس مهاجرت کردند. اما مشکل از جايي شروع مي شود که به دليل نشر قدرت شهرهاي «سرا» در منطقه، لوکاست ها دچار جهش ژني شده و به موجوداتي به نام لمبنت تبديل مي شوند. لمبنت هادشمنان جديدي هستند که هم دشمن انسان ها به حساب مي آيند و هم دشمن لوکاست ها. کليف بلزينسکي، سازنده سري بازي هاي گيرز گفته داستان اين بازي به اصلي ترين سوال هاي پيش آمده در طول اين سه گانه جواب مي دهد که مهم ترين آنها اين است که تاريخچه جهان موجود چيست و چه اتفاقي تا به حال افتاده.
منبع: دانستنيها ويژه نامه ديجيتال شهريور 90

 

دنيايي که پايان ندارد

 

دنيايي که پايان ندارد
دنيايي که پايان ندارد

معرفي تعدادي از بهترين بازي هاي سبک سندباکس
 

بايد قبول کرد بازي هاي سندباکس با همان جهان- باز با طلوع کنسول پلي استيشن اگر ظهور نکرده باشند. حداقل ظهوري دوباره را تجربه کردند. قدرت پردازش بالاي اين کنسول در آن زمان باعث شده بازي سازان بيشتر سراغ اين گونه از بازي ها بروند، چرا که مي دانستند اجراي بازي هاي سندباکس با قدرت اجرايي پلي استيشن هماهنگ تر و همگون تراست. از آن تاريخ به بعد و با آمدن کنسول هاي نسل بعدي خود به خودشوق به ساخت اين بازي ها بيشتر و بيشتر مي شود. هرکنسول نسل بعدي با قدرت بيشتر اين نويد را به بازي سازان اين سبک مي دهد که مي توانند ايده هاي بيشتري را به اجرا دربياورند. بازي هايي که در اين مقاله آمده اند. نماينده اي از نسلي از بازي ها هستند که در اين يکي، دو دهه ساخته شده اند.

شجاع دل کوچولو

 

شجاع دل کوچولو
 

Bastion، نمايي متفاوت از فاينال فانتزي
 

درحال خواب هستيد که دنيا به پايان مي رسد. آشوبي بزرگ همه جارا فرا مي گيرد و ديگر جايي امن نيست ومحلي براي زنده ماندن پيدا نمي شود! در چنين حالتي چه مي کنيد! در محيطي بسيار خطرناک و ناآشنا قرار گرفته ايد که موجودات شيطاني آن را در کنترل خود درآورده اند اين موضوع دقيقا همان همان چيزي است که بازيBastion پيش روي شما قرار مي دهد يک بازي دانلودي بسيار زيبا که از هم اکنون به يکي از برترين بازي هاي دانلودي موجود تبديل شده وميانگين امتيازات 18/5 آن، تصديق اين ادعاست. در اين بازي در نقش کودکي قرار مي گيريد که Kid نام دارد، کودکي با موهاي سفيدکه ظاهري بسيار معصومانه دارد اما قلبي سرشار از شجاعت، او رادرمسير بسيار خطرناکي قرار داده است. سرزمينKid نابود و به قسمت هاي مختلفي تبديل شده است وديگر آن چيزي که روزي به آن خانه گفته مي شد، وجود ندارد اما در اين بين پيرمردي به Kid مي گويد که هنوز راهي براي نجات اين سرزمين وجود دارد واو مي تواندچيزي را به دست بياورد که همه چيز را دگرگون مي کند. داستان سرايي بازي براي يک عنوان Arcade بسيار خوب است وبازيکنان با انگيزه خوبي مراحل را ادامه مي دهند. اين بازي يک عنوان اکشن- نقش آفريني است وکه بازيکنان با کنترلKid، او را به قسمت هاي مختلف بازي مي برند و در آنها با موجودات مختلف مبارزه مي کنند. سيستم مبارزاتي بازي همانند ديگر بازي هاي فانتزي با شمشير وسلاح هايي با برد متوسط است. بين مراحل نيز بايد با پولي که به دست آورديد. سرزمين ويران شده Kidرا با ساختمان هاي جديد از نو بناکنيد. يکي از المان هايي که باعث موفقيت اين بازي شده و تحسين همگان را برانگيخته است، مراحل طي شده وگيم پلي اين عنوان درمقايسه با ديگر بازي هاي آرکيد است. سبک گرافيکي و حال وهوايي که اين بازي ايجاد مي کند، بازيکنان را تا حدي به ياد نسخه هاي کلاسيک سري بازي هاي Final Fantasy مي اندازد. طراحي هنري بسيار زيبا و فضاي فانتزي اين عنوان، عالي از کاردرآمده و باعث شده که Old-School هاي دنياي بازي هاي رايانه اي فضايي را تجربه کنند که از زماني بسيار دور ديگر مانند آن را مشاهده نکرده اند. اين بازي هم اکنون روي شبکه Xbox Live عرضه شده است

پنج بازي برترPS3 ازنگاه سايت IGN

 

پنج بازي برترPS3 ازنگاه سايت IGN
پنج بازي برترPS3 ازنگاه سايت IGN 

18 + Mortal Kombat

بازگشت يکي از بهترين بازي هاي مبارزه اي پرطرفدار از بهترين خبرهايي است که يک بازيکن را مي تواند خوشحال کند. بازگشت به حس نوستال يکي از بهترين تغييرات مورتال کامبت جديد است که شما را شگفت زده خواهد کرد.

12+ Portal2

يک بازي معمايي- پلتفرمي تا اين حد جذاب وخوش ساخت چيزي نيست که هرساله بشود انتظارش را کشيد. قسمت دوم پورتال مي تواند يک نقطه اوج در سبک بازي هاي معمايي وهمچنين در دنياي بازي ها باشد.

12 +Dirt3
 

براي گردوخاک به پا کردن دوباره خودتان را آماده کنيد که وقتش رسيده. قسمت سوم Dirt با کلي امکانات جديد وماشين هاي بهتر و گرافيک سرتر سراغ ما آمده تا دوباره همه را شيفته خودش کند.

18 + killzone3
 

درسومين قسمت از بازي کليزون دوباره مبارزه عليه هلگاست ها شروع مي شود اما اين بار به مراتب جنگ سخت تري را تجربه خواهيد کرد. کليزون 3 با فاصله اندکي نسبت به قسمت دوم روانه بازي شده

18 + L.A.Noire
 

يک سندباکس ديگر از کمپاني مشهور راک استار، بازي ال. اي نوآر را از همين حالا مي توان يکي از بهترين بازي هاي امسال دانست که جوايز بي شماري را خواهد برد.داستان پليسي جذاب آن هم از دست دادني نخواهد بود.
منبع: دانستنيها ويژه نامه ديجيتال شهريور 90

 

غربي که ديگر وحشي نيست!

 

غربي که ديگر وحشي نيست!
غربي که ديگر وحشي نيست!
نويسنده: مجيدنوردوست:

The Cartel ياخداحافظي با عنوان محبوبCall of Juarez

زماني که سري بازي هاي Call of Juarez راهي بازار شدند، سبکي به نام وسترن به سبکي مرده در دنياي بازي هاي رايانه اي تبديل شده بود. اما استوديوي بازي سازيTechland با خلق اين سري از بازي ها، جان دوباره اي به اين سبک فراموش شده بخشيدو کاربران را با جذابيت هاي منحصر به فرد به آن آشنا کرد. پس از عرضه دو نسخه بسيار موفق از اين سري از بازي ها که باعث شد Call of Juarez به نامي محبوب بين بازيکنان تبديل شود. استوديوي بازي سازيTechland يکباره دست به تغيير اساسي اي درنسخه جديد اين سري از بازي زد؛ عنواني که به مثالي براي سبکي خاص از بازي هاي رايانه اي به حساب مي آمد، به يک اکشن مدرن امروزي تبديل شد که مانند آن را مي توان در تمام بازي هاي اکشن- اول شخص بازار پيدا کرد. با همين تغييرسبک ناگهانيTechland تيرخلاصي برپيکرCall of Juarez زد تا بازيکنان در نسخه سوم، با يک عنوان بسيار معمولي روبه رو باشند.

پنج بازي برترPC از نگاه سايت IGN

 

پنج بازي برترPC از نگاه سايت IGN
پنج بازي برترPC از نگاه سايت IGN

12 +Dirt3

براي گردوخاک به پا کردن دوباره خودتان را آماده کنيد که وقتش رسيده. قسمت سوم Dirt با کلي امکانات جديد وماشين هاي بهتر و گرافيک سرتر سراغ ما آمده تا دوباره همه را شيفته خودش کند.

12+ Portal2

يک بازي معمايي- پلتفرمي تا اين حد جذاب وخوش ساخت چيزي نيست که هرساله بشود انتظارش را کشيد. قسمت دوم پورتال مي تواند يک نقطه اوج در سبک بازي هاي معمايي وهمچنين در دنياي بازي ها .

18 + Mortal Kombat

بازگشت يکي از بهترين بازي هاي مبارزه اي پرطرفدار از بهترين خبرهايي است که يک بازيکن را مي تواند خوشحال کند. بازگشت به حس نوستال يکي از بهترين تغييرات مورتال کامبت جديد است که شما را شگفت زده خواهد کرد.

18+ The Witcher2:Assassins of Kings

بازي هاي نقش اکشن- نقش آفريني درطول سال کم به بازار نمي آيند اما کمتر پيدا مي شود که اينگونه از بازي ها مانند ويچر2 بتوانند يک بلاک باستر محسوب شوند. اين بازي فعلا براي کامپيوترهاي شخصي منتشر شده.

12+ Shogun2:Total war
 

آشنايي با فنون رزمي آن هم از مدل شرقي را مي توانيد در بازي شوگان2، توتال وار به خوبي تجربه کنيد. اين بازي در سبک استراتژيک ساخته شده وپراست از ريزه کاري هاي نظامي درقرن14 ميلادي.
منبع: دانستنيها ويژه نامه ديجيتال شهريور 90

 

اسطوره ايراني جهاني شد

اسطوره ايراني جهاني شد

 

اسطوره ايراني جهاني شد

 

نويسنده: ارسلان شهلا

 

بازي گرشاسپ زير دست منتقدان خارجي
 

بازي گرشاسب شايد نخستين بازي ايراني باشد که درسطح جهاني مورد توجه قرار گرفته و شناخته شده است. در اين بازي ايراني گرشاسپ را از نگاه وب سايت هاي معتبربازي هاي کامپيوتري درجهان بررسي مي کنيم. البته طبيعي است اين وب سايت ها گرشاسپ را نه با معيارهاي داخلي بلکه با استانداردهاي جهاني ارزيابي مي کنند و تعجبي ندارد اگر به جاي تعريف و تمجيد، بيشتر از نقاط ضعف اين بازي نام برده باشند. با اين حال شناخته شدن وپرداختن به يک بازي ايراني در سطح جهان اتفاق بزرگي است که آن را به فال نيک مي گيريم.

بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

ادامه مطلب
ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ادامه مطلب
هارد اکسترنال قابل‌حمل

هارد اکسترنال قابل‌حمل

ادامه مطلب
طول عمر و دوام SSD

طول عمر و دوام SSD

ادامه مطلب
Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

ادامه مطلب
Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

ادامه مطلب
Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

ادامه مطلب
Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

ادامه مطلب
سامسونگ  UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

سامسونگ UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

ادامه مطلب
MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

ادامه مطلب
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد