بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

ادامه مطلب
ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ادامه مطلب
هارد اکسترنال قابل‌حمل

هارد اکسترنال قابل‌حمل

ادامه مطلب
طول عمر و دوام SSD

طول عمر و دوام SSD

ادامه مطلب
Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

ادامه مطلب
Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

ادامه مطلب
Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

ادامه مطلب
Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

ادامه مطلب
سامسونگ  UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

سامسونگ UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

ادامه مطلب
MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

ادامه مطلب

ترفندهاي موثر براي بهبود عملکرد کاميپوتر

ترفندهاي موثر براي بهبود عملکرد کاميپوتر

 

 ترفندهاي مثر براي بهبود عملکرد کاميپوتر  

کامپيوترهاي شخصي ما همانند اتومبيل هاي خوب هستند. آنها براي اينکه بطور موثر و قابل اطمينان عمل نمايند، نيازمند توجه و رسيدگي و اقدامات پيشگيرانه در مقابل بروز اشکالات اساسي در لايه هاي سخت افزاري يا نرم افزاري مي باشند.
توصيه ها و تکنيک هاي مطرح شده در اين مقاله مي توانند در بهبود عملکرد کامپيوتر موثر واقع شوند. مثال هاي بکار رفته اغلب در مورد ويندوز 7 بوده اما رويکرد به گونه اي است که سيستم هاي عامل قديمي تر و سخت افزار را مورد توجه قرار مي دهد. امکان ارائه ي يک راه حل کامل براي بهينه سازي عملکرد سيستم وجود ندارد، اما سعي داريم مجموعه اي از تکنيک ها را در اختيارتان قرار دهيم که سرعت تجربه ي ويندوز شما را افزايش داده و آن را برايتان لذتبخش تر مي سازند. اين بار تصميم داريم نه تنها نگاه تازه اي را در مورد توصيه هاي هميشگي ارائه کنيم، بلکه شما را با مواردي آشنا خواهيم کرد که غالباً در خارج از ديد تيزبين بسياري از کاربران قرار دارند. ما همچنين معتقديم که توجه به بهينه سازي ويندوز از اين ديدگاه که مجموعاً چقدر از وقت خود را براي منتظر ماندن صرف مي کنيد، از اهميت بالائي برخوردار است. بعبارت ديگر، روش ما نه تنها به اجراي سريعتر عمليات مربوط مي شود، بلکه تلاش مي کند تا مطمئن شود که شما از ويندوز خود بطور مؤثرتري استفاده مي نمائيد. همين مسئله در مورد جنبه هاي بايوس و سخت افزار نيز مصداق دارد که در همين مقاله به آنها نيز خواهيم پرداخت.

بهينه سازي هاي ساده
 

ويندوز 7 کار خود را از ماه اکتبر سال 2009 آغاز کرد و اين مدت براي ما به اندازه ي کافي طولاني بوده است تا فرض کنيم شما يکي از کاربران آن هستيد (هرچند که بسياري از نکات ارائه شده درباره ي ويندوز 7، در مورد ويندوز xp نيز قابل استفاده خواهند بود. اين مدت در عين حال به اندازه ي کافي طولاني بوده است که فرض کنيم بسياري از نکاتي که زماني "ناشناخته" به حساب مي آمدند اکنون به يک دانش عمومي تبديل شده اند، خصوصاً در بين کاربران جدي، با اينحال، ما هنوز در بعضي از مواقع، بديهي ترين موارد را ناديده مي گيريم و گاهي اوقات ردپاي تصوير بزرگتر را گم مي کنيم.

1) افزايش سرعت جستجو
 

Search Programs and files تنها بر اساس خصوصيات ابتدائي نظير تاريخ ايجاد، بخشي از نام فايل و يا متن در داخل فايل قادر به فيلترگذاري جستجوهاي خود مي باشد، مگر آنکه شما توانائي بيشتري را براي کمک به خودتان در اختيار آن بگذاريد. فرض کنيد که مي خواهيم تمام عکس هاي گرفته شده در جشن تولد سال گذشته ي خودتان را بر روي سيستم جستجو نمائيد. اگر صرفاً فايل ها را مستقيماً از دوربين عکاسي خود به فولدر My Photos تخليه کرده باشيد، احتمالاً بايد زمان قابل ملاحظه اي را براي مرتب نمودن آن در بين فولدرها، سازمان هاي فايل ها بر اساس تاريخ و مرور آنها از طريق Thumbnail ها تلف کنيد تا بتوانيد چيزي را که به دنبال آن هستيد، بيابيد.

2) غيرفعال نمودن موقتي نقطه ي بازيابي سيستم
 

ما از طرفداران جدي عملکرد System Restore در ويندوز هستيم و هرگز به شما توصيه نمي کنيم که آن را به کلي ناديده بگيريد (مگر آنکه از يک جايگزين طرف ثالث قابل اعتماد بجاي آن استفاده نمائيد). با اينحال، اگر ناگهان با کمبود منابع سيستم مواجه شده ايد (خصوصاً در مورد فضاي ديسک) مي توانيد System Restore را غيرفعال کنيد. براي اين منظور به پانل کنترل ويندوز رفته و اپلت System را باز کنيد. در صورت درخواست ويندوز، اجازه ي ادامه ي کار را صادر نمائيد. در سمت چپ پنجره ي System، بر روي گزينه ي System Protection کليک کنيد. حالا در جعبه ي محاوره اي System Properties به برگه ي System Protection برويد. همانطور که مي بينيد، سمت راست هر يک از درايوهايي که تابع System Resore براي آنها فعال مي باشد، On نوشته شده است. روي درايو يا درايوهاي مذکور کليک کرده و روي دکمه ي Configure کليک کنيد و در برگه ي باز شده، سومين دکمه ي راديويي را تيک بزنيد. بر روي Apply کليک نموده و سپس بر روي Ok کليک کنيد. صرفاً به ياد داشته باشيد که پس از برطرف شدن نيازهاي فوري خود، تابع System Restore را مجدداً فعال نمائيد.

3) حذف ويژگي هاي غيرضروري
 

هنگاميکه ويندوز 7 کار خود را آغاز کرد، يکي از نقاط فروش کليدي آن يک اينترفيس درخشان جديد با نام Aero بود که کارهائي نظير درخشان نمودن اين مورد، شفاف نمودن آن مورد و يا دسته اي از بازيچه هاي 3 بعدي را به همراه داشت. تمام اين افکتهاي جذاب به مقداري از منابع سيستم شما نياز دارند، خصوصاً بر روي پردازنده، زيرسيستم حافظه و زيرسيستم ويديوئي. اگر به عملکرد، بيشتر از ظاهر اهميت مي دهيد، غيرفعال نمودن بسياري از اين موارد اضافي مي تواند براي شما مفيد باشد.
در نوار Search منوي Start عبارت System Propertise Performance را وارد کرده و اجازه ي ادامه ي کار را صادر نمائيد. در جعبه ي محاوره اي Performance Options که ظاهر خواهد شد، هميشه مي توانيد گزينه ي Adjust For Best Performance را انتخاب کنيد اما اينکار هيچ جذابيتي نخواهد داشت. بهتر است خودتان افکتهاي مورد نظر را انتخاب کرده و غيرفعال نمائيد تا مجبور نباشيد تعدادي از آنها که واقعاً مي توانند جالب باشند را از دست ندهيد. براي مثال، ما تصميم گرفتيم Animate Conrol And Elements Inside windows را غيرفعال کنيم. با اينحال، Animate Windows When Minimizing And Maximizing مي تواند به کار خود ادامه دهد زيرا اين يکي از پرتقاضاترين افکت ها است و هيچکس واقعاً نمي خواهيد ببيند که پنجره ها بر روي دسک تاپ کامپيوترش ناگهان ناپديد مي شوند و يا مجدداً ظاهر مي گردند. اگر ظاهر شيشه اي Aero را دوست داريد اما واقعاً به شکل محو اقلامي که در پشت حاشيه ي پنجره ها قرار گرفته اند نيازي نداريد، مي توانيد گزينه ي Enable Transparent Glass را غيرفعال کنيد. حالا اگر فکر مي کنيد که اينترفيس شما پس از حرکت از Windows 2000 به WinXP و سپس ويندوز 7 هيچ نکته ي ارزشمندي را بدست نياورده است، مي توانيد با غيرفعال نمودن گزينه ي Use Visual Styles On Windows And Buttons و بازگشت به ظاهر Windows 2000، يک بهبود واقعي در عملکرد را بدست آوريد. براي رسيدن به يک وضعيت مياني، گزينه ي Enable Desk top Composition را غيرفعال کنيد تا به يک اينترفيس غير شيشه اي بسيار شبيه به WinXP باز گرديد.

يک قدم به جلو
 

بسياري از مردم، ويندوز را بصورت "Bloatware" توصيف مي کنند. مايکروسافت اين وضعيت را تحت عنوان "قدرتمند" و "غني از ويژگي ها" مي نامد. به هر حال، تکنيک هايي وجود دارند تا پروفايل "قدرتمند" ويندوز را اندکي لاغرتر و کارآمدتر نماييد.

1) حذف صفحه ي خوش آمدگويي
 

بله، صفحه ي خوش آمدگوئي ويندوز تنها چند ثانيه بر روي نمايشگر شما ظاهر مي شود، اما گاهي اوقات همين چند ثانيه نيز اهميت پيدا مي کند و آيا شما واقعاً مي خواهيد که دوباره و دوباره به لوگوي مايکروسافت نگاه کنيد؟ پس اجازه بدهيد آن را حذف کنيم. براي اينکار، کليدهاي Win+R را فشار دهيد تا جعبه ي محاوره اي Run ظاهر گردد، فرمان msconfig-2 را وارد نموده و سپس کليد Enter را فشار دهيد. در صورت درخواست ويندوز، اعتبار نامه ي UAC خود را وارد کنيد. به برگه ي Boot رفته، گزينه ي No GUI Boot را فعال نموده و سپس به ترتيب بر روي Apply و OK کليک کنيد. توجه داشته باشيد که انجام اينکار باعث مي شود نتواند خطاهاي صفحه آبي را در طول فرآيند بوت مشاهده نمائيد.

2) Application Fetching را غيرفعال کنيد
 

همانطور که توضيح خواهيم داد، ويژگي Prefetcher مي تواند به شتابدهي عملکرد سيستم عامل کمک کند، همانطور که ويژگي SuperFetch در WinXP اينکار را انجام مي داد. بطور پيش فرض، ويندوز هر دو تابع Application Fetching و Boot Fetching را فعال مي نمايد. اما شما با غيرفعال نمودن Application Fetching و استفاده از (فقط) Boot Fetching مي توانيد زمان هاي بوت سريع تري را بدست آوريد. براي اين منظور از جعبه ي محاوره اي Run فرمان regedit را وارد نموده و کليد Enter را فشار دهيد تا Registry Editor اجرا گردد. فولدر زير را در رجيستري پيدا کنيد:
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrent-ControlSetControlSessionManagerMemory ManagmentPrefetchParameters
در بخش سمت راست پنجره، نام Enable Prefectcher را انتخاب کنيد (در ويندوز xp، اين نام Enable Superfetch خواهد بود). بر روي نام مذکور کليک راست نموده، گزينه ي Modify را انتخاب کرده و سپس در جعبه ي محاوره اي که باز مي شود، مقدار پيش فرض را از 3 به 2 تغيير دهيد. بر روي OK کليک نموده، از رجيستري خارج شده و سيستم خود را مجدداً بوت نمائيد.

3) ورود به سيستم را خودکار نماييد
 

تاکنون چند بار سيستم خود را Reset نموده و براي انجام کار ديگري (در مدت چند دقيقه اي که سيستم شما براي استفاده ي مجدد آماده مي گردد) از آن دور شده ايد تا پس از مدتي بازگشته و دريابيد که کامپيوترتان با نمايش يک صفحه ي Logon در انتظار شما مي باشد تا تصميم بگيريد که مي خواهيد از کدام حساب کاربري استفاده کنيد، حتي اگر تنها يک کاربر بر روي سيستم مورد نظر وجود داشته باشد؟ تا زمانيکه بر روي آيکن حساب کاربري خود کليک نکنيد، هيچيک از نرم افزارهاي کاربردي پشت صحنه ي شما بارگذاري نخواهد شد و اين بدان معني است که بجاي آغاز کار پس از بازگشت و نشستن در مقابل کامپيوترتان، بايد مدت بيشتري منتظر بمانيد تا ويندوز کارهاي بارگذاري خود را انجام دهد. بنابراين اگر شما تنها کاربر سيستم خود هستيد و کامپيوترتان در يک محل امن قرار دارد، مي توانيد از روش زير استفاده کنيد:
کليدهاي Win+R را فشار دهيد تا جعبه ي محاوره اي Run ظاهر گردد، در کادر محاوره اي باز شده عبارت control userpasswords2 را وارد کرده، و کليد Enter را بزنيد، گزينه ي Must Enter A Username And Password To Use This Computer Users را در جعبه ي محاوره اي که باز مي شود غيرفعال نموده و سپس بر روي Apply کليک کنيد. حالا يک جعبه با نام Automatically Log On ظاهر خواهد شد. نام کاربري که مي خواهيد بطور خودکار انتخاب شود را به همراه کلمه عبور آن وارد کرده و سپس دو بار بر روي OK کليک نمائيد.

4) غيرفعال نمودن سخت افزارهاي غيرضروري
 

يکي از مواردي که در هنگام بارگذاري ويندوز وقت (و منابع سيستم) شما را مصرف مي کند، درايورهاي سخت افزاري است. بسياري از سيستم ها، درايورهايي را براي قطعاتي بارگذاري مي کنند که عملاً هر بار مورد استفاده قرار نمي گيرند. اين موضوع خصوصاً در مورد نت بوکها صادق است. از Device Manager براي غيرفعال نمودن اين اقلام اضافي استفاده کنيد. سريع ترين راه براي رسيدن به Divice Manager، رفتن به نوار Search منوي Start و وارد کردن عبارت devmgmt.msc است. حالا، فهرست ابزارهاي سخت افزاري خود را مرور کرده و به جستجوي اقلامي بپردازيد که به آنها نيازي نداريد. براي مثال، نت بوک ما داراي يک آداپتور Bluetooth، اسکنر اثر انگشت، لينک WiMAX و يک مودم است که هيچيک از آنها در حال حاضر مورد استفاده قرار نمي گيرند. شايد غيرفعال کردن اين ابزارها نتواند تأثير معجزه آسايي بر شتابدهي سيستم داشته باشد، اما هر ثانيه مي تواند اهميت داشته باشد. ساير هدف هاي اصلي شما براي غيرفعال سازي مي توانند شامل درگاه هاي FireWire، اسلات هاي PCMCIA، تراشه هاي TPM و آداپتورهاي شبکه اضافي باشند.

5) تعديل سرويس ها
 

همانند درايورهاي سخت افزاري، ويندوز در هنگام بوت شدن انبوهي از سرويس ها را بارگذاري مي نمايد که شما احتمالاً به بسياري از آنها نياز نداريد. با اينحال، پيش از آنکه کار تعديل سرويس ها را آغاز کنيد بهتر است يک نقطه ي بازگشت (Restore Point) را براي ويندوز خود ايجاد نمائيد تا اگر سهواً موردي را غيرفعال کرديد که عملاً به آن نياز داريد، امکان بازگشت را از دست ندهيد. اپلت System را از پانل کنترل ويندوز اجرا کنيد. در صفحه ي Tasks، بر روي System Protection کليک نموده و در صورت درخواست ويندوز، اعتبار نامه ي خود را در اختيار UAC قرار دهيد. در برگه ي System Protection، پارتيشن موردنظر را انتخاب نموده (پارتيشني که سيستم عامل بر روي آن نصب شده)، سپس، بر روي کليد Create کليک نمائيد. يک نام براي نقطه ي بازگشت جديد انتخاب کرده و سپس بر روي کليد Create کليک نمائيد.
حالا، يوتيليتي Services را با وارد کردن عبارت services.msc در فيلد Search منوي Start احضار نمائيد. براي غيرفعال نمودن يک سرويس، بر روي آن کليک راست نموده و سپس گزينه ي Stop را انتخاب کنيد (و يا صرفاً آن را انتخاب کرده و سپس بر روي گزينه ي Stop در سمت چپ پنجره کليک نمائيد. سپس، بر روي سرويس متوقف شده کليک راست کرده و گزينه ي Properties را انتخاب نمائيد. در برگه ي General به منوي Startup type رفته و گزينه ي Disabled را انتخاب کنيد. براي مشاهده ي سرويس هايي که احتمالاً ترجيح مي دهيد آنها را غيرفعال نمائيد، مي توانيد يک جستجوي وب را انجام دهيد. اگر ترديد داريد، بهتر است مبنا را بر فعال باقي گذاشتن سرويس بگذاريد. با اينحال، ما در اينجا فهرستي از 12 سرويس را ارائه مي کنيم که مي توانيد به غيرفعال نمودن آنها فکر کنيد:
Block Level Backup Engine Service: اکثر کپي هاي پشتيبان دسک تاپ، در سطح فايل هستند نه بلوک
Certificate Propagation: توسط کارت هاي هوشمند مورد استفاده قرار مي گيرد
Fax: اگر از توابع فکس مبتني بر PC استفاده نمي کنيد، هيچ نيازي به اين سرويس نداريد
ICS: (Internet Connection Sharing) اگر ساير سيستم ها بر روي شبکه ي شما مستقيماً به سوئيچ يا روتر متصل شده اند، نيازي به اين سرويس نخواهيد داشت.
Media Center Receiver: دريافت شبکه هاي راديويي و تلويزيوني را در Media Center اداره مي کند.
Media Center Scheduler: براي زمانبندي آغاز و پايان ضبط در Media Center مورد استفاده قرار مي گيرد.
Microsoft iSCSI Initiator: تنها براي اتصال با اهداف iSCSI بر روي شبکه مورد استفاده قرار مي گيرد.
Parental Controls: غير از مواقعي که مي خواهيد مضاميني را براي کودکان خود فيلتر نمائيد، نيازي به اين سرويس نخواهيد داشت.
Peer Networking Grouping: شبکه سازي P2P را تأمين مي کند.
Smart Card: نام اين سرويس کاملاً گوياي عملکرد آن است.
Telephony: براي نرم افزارهاي کاربردي صوتي که از مودم استفاده مي کنند
Windows Backup: اگر از يک نرم افزار کاربردي Backup طرف ثالث استفاده مي کنيد، نيازي به آن نخواهيد داشت.

6) بهينه سازي startup
 

اين توصيه را مي توان متداول ترين تکنيک شتاب دهي ويندوز در تمام عمر آن به حساب آورد، ولي ما باز هم به آن اشاره مي کنيم زيرا بسياري از مردم يکبار اينکار را انجام داده و سپس براي هفته ها و ماه ها فراموش مي کنند که آن را تکرار نمايند. در فرآيند نصب نرم افزار، شما فهرست بلندي از نرم افزار را ايجاد مي کنيد که در هنگام آغاز کار ويندوز بطور خودکار بارگذاري مي شوند. اگر تعجب کرده ايد که چرا بارگذاري ويندوز شما اکنون تا اين اندازه طول مي کشد در حاليکه هنگام نصب ابتدائي خود بسيار سريع بارگذاري مي شد، بايستي مقصر اصلي را در همين بخش پيدا کنيد.
در نوار Search منوي Start، عبارت msconfig را وارد کرده و سپس کليد Enter را فشار دهيد. در پنجره ي System Configuration به برگه ي Startup رفته و فهرست نرم افزارهاي کاربردي که هنگام راه اندازي ويندوز شما اجرا مي شوند را بررسي نمائيد. در مقايسه با ساير فهرست هاي فايل ويندوز، فهرست Startup کاملاً واضح مي باشد و شما مي توانيد بهبود قابل ملاحظه اي را با غيرفعال نمودن اقلامي که مي دانيد به حضور هميشگي آنها پس از راه اندازي ويندوز نياز نداريد، بدست آوريد.

اصطلاح سيستم شاخص گذاري
 

همان قدر که احتمالاً ويندوز تلاش مي کند تا نحوه ي درگيري خود با فايل ها را سازماندهي نمايد، اقلام مختلف نيز در گوشه و کنار سيستم شما پراکنده مي شوند، نه تنها در داخل سيستم عامل، بلکه در نرم افزارهاي کاربردي و داده هاي کاربري خارج از آن. شما مي توانيد عملکرد ويندوز را با کمک به آن در شناسايي بهتر محل و نحوه ي دستيابي به اطلاعات مختلف، بهبود بخشيد.

1) استفاده از درايو فلش
 

تقريباً همه ي ما اين روزها درايورهاي USB Flash را در جيب خود حمل مي کنيم. اما اگر آنها را به ماشين ويندوز 7 خود متصل نمائيد تا به شتابدهي ويندوز کمک کند، محل بسيار مفيدتري را براي درايو خود انتخاب کرده ايد. عملکرد ReadyBoost توکار ويندوز 7، جائي خودنمايي مي کند که SuperFetch در WinXP از کار مي ايستاد، يادگيري نحوه ي پيش بيني داده هايي که بيش از همه مورد استفاده ي شما هستند، Prefetching آنها و ذخيره سازي آنها بر روي يک درايو Flash متصل شده به سيستم.
براي Write هاي تصادفي کوچک، درايوهاي Flash مدرن مي توانند تا 100 برابر سريع تر از يک ديسک سخت باشند. اين وضعيت، حافظه ي سيستم را آزاد نموده و فشار کاري درايو ديسک سخت شما را کاهش مي دهد.
ReadyBoost بيشترين مزيت را در سيستم هايي با RAM کمتر فراهم خواهد کرد. براي دسترسي به اين عملکرد، درايو Flash خود را به سيستم متصل نموده، پس از ظاهر شدن پنجره ي Autoplay گزينه ي Speed Up My System را انتخاب کرده و از حداکثر ظرفيت Flash ممکن براي ReadyBoost استفاده نمائيد.

2) بهينه سازي روش جستجو
 

يک روز، مايکروسافت دريافت که Google Desktop ابزار جستجوي بسيار بهتري در مقايسه با چيزي است که در WinXP پياده سازي شده بود. بنابراين، يک تابع Search ارتقاء يافته در ويندوز 7 متولد شد که بر سرويس شاخص گذاري (Indexing) ويندوز تکيه دارد، يک بانک اطلاعاتي که بر انواع فايل ها و مکان هايي که مسئوليت فهرست برداري (Cataloging) از آنها را بر عهده دارد، نظارت مي کند. به اين ترتيب، هنگاميکه شما به دنبال يافتن چيزي هستيد، ويندوز صرفاً نياز دارد که با بانک اطلاعاتي خود مشورت نمايد، نه اينکه يک جستجوي تازه و کامل را در سراسر درايو شما انجام دهد. مشکل اينجاست که گاهي اوقات Search مي تواند بيش از حد فراگير باشد. شما مي توانيد عملکرد جستجوي خود را با تنظيم محل ها و نوع فايل هايي که بايد شاخص گذاري شوند، بهبود بخشيد.
در نوار Search نوار Start عبارت Performance Information را تايپ کرده و کليد Enter را فشار دهيد. حالا در بخش Tasks ( سمت چپ) بر روي Adjust Indexing Option کليک نمائيد. اگر يک کليد Global Setting را مشاهده مي کنيد (براي حساب هاي کاربري متعدد) بر روي آن کليک نموده و سپس گزينه ي Modify را انتخاب کنيد. در غير اينصورت، صرفاً بر روي Modify کليک نمائيد. حالا بر روي کليد Show All Location کليک کنيد. ما هميشه متعجب بوديم که چرا Global Desktop همچنان نتايج بهتري را در مقايسه با Windows Search فراهم مي کرد، اما پاسخ خود را در اينجا يافتيم: در پنجره ي Indexed Locations، پارتيشن :C انتخاب نشده بود. Search تنها به پيگيري فايل هاي Offline و Outlook مي پرداخت (ما حتي از فايل هاي Offline استفاده نمي کنيم). بنابراين، ما پارتيشن :C را فعال کرديم اما درختواره ي دايرکتوري آن را بسط داده و هر دايرکتوري که به محتويات آن نياز نداشتيم را غيرفعال نموديم. اضافه کردن پارتيشن :C توانست اساساً عملکرد سيستم ما را بهبود بخشد.
در پنجره ي اصلي Indexing Option، بر روي کليد Advanced کليک کرده و به برگه ي File Type برويد. در اينجا شما يک فهرست طولاني از پسوندهاي فايل را خواهيد يافت که Indexer به پيگيري آنها مي پردازد. هر چه موارد بيشتري را (با احتياط کامل) غيرفعال نمائيد، عملکرد شاخص گذاري ويندوز خود را سريعتر خواهيد کرد.

3) فقط يک برنامه ي شاخص گذار
 

اگر Windows Search را بطور صحيح پيکربندي کرده ايد، احتمالاً نيازي نخواهيد داشت که يک Indexer ديگر را نيز اجرا نمائيد. شاخص گذاري مي تواند به زمان قابل توجهي نياز داشته باشد (شامل مواقعي که سيستم شما بيکار است) و اين يک بار اضافي براي درايو ديسک سخت شما به حساب مي آيد. اگر ترجيح مي دهيد بجاي Windows Search از Google Desktop استفاده کنيد، مي توانيد سرويس Windows Search را غيرفعال نمائيد. اجراي همزمان هر دو Indexer مزيتي را براي شما به همراه نخواهد داشت.

بهينه سازي بيشتر
 

1) براي اولين بار در طول يک دهه، شما مي توانيد Internet Explorer را Uninstall نمائيد. فايل هاي هسته ي راندوي IE که توسط ساير نرم افزارهاي کاربردي مورد استفاده قرار مي گيرند بر روي سيستم باقي خواهند ماند، اما خود نرم افزار کاربردي مي تواند حذف گردد. سريع ترين روش براي انجام اينکار، رفتن به نوار Search منوي Start و تايپ عبارت "turn windows features on or off" است. به اين ترتيب، جعبه ي محاوره اي Windows Features ظاهر خواهد شد. Internet Explorer 8 را در فهرست مربوط يافته، آن را غيرفعال نموده و سپس بر روي OK کليک کنيد.
2) اگر مي خواهيد Internet Explorer 8 را اجرا کنيد، ممکن است متوجه شويد که برگه هاي مرورگر جديد مشکلاتي را خصوصاً با زمان هاي بارگذاري کند خود برايتان ايجاد مي کنند. تا اينجا به نظر مي رسد که مشکل مذکور نتيجه ي يک نقيصه در فرآيند ارتقاء باشد. در حاليکه ويندوز را با حقوق سرپرستي (administrator rights) اجرا کرده ايد، به يک اعلان فرمان رفته (با تايپ عبارت cmd در نوار Search)، فرمان regsvr32 actxprxy.dll را وارد کرده و سپس سيستم خود را مجدداً بوت نمائيد. مشکل شما بايد برطرف شده باشد.
3)بعضي از ويژگي هاي ويندوز ويستا، بدنام تر از ظاهر شدن دائمي پيامهاي UAC آن بودند. اين پيام ها از شما سئوال مي کنند که آيا مطمئن هستيد مي خواهيد کاري را انجام دهيد که تا اينجا چند بار براي انجام آن کليک کرده ايد. در Windows 7 وضعيت بهبود يافته است. عبارت UAC را در نوار Search وارد کنيد تا پنجره ي تنظيمات UAC باز شود. لغزنده ي عمودي در اين پنجره داراي 4 تنظيم است. ما سومين گزينه يعني درست بالاي Never Notify را توصيه مي کنيم. در اين وضعيت، شما هنوز اعلان هاي مجوز را در مورد درخواست هاي واقعاً عجيب دريافت خواهيد کرد، اما در ساير موارد ويندوز مزاحمتي را براي شما ايجاد نمي کند.

4) Windows 7 عملکرد کليد Power منوي Start را از Hibernate به وضعيت منطقي تر Shut Down تغيير مي دهد. با اينحال، اين وضعيت بر اساس سليقه ي شما قابل تغيير خواهد بود. بر روي Taskbar کليک راست نموده و سپس Properties را انتخاب کنيد. در برگه ي Start Menu، از منوي Power button action استفاده کرده و گزينه ي مورد نظر خود براي عملکرد اين کليد را انتخاب نمائيد. در حاليکه هنوز در اين بخش هستيد، بر روي کليد Customize کليک نموده و به جستجوي راه هايي براي تنظيم بهتر عملکردهاي منوي Start بپردازيد. براي مثال، شما مي توانيد سرعت جستجوها را با تغيير آيتم Search Other Files And Libraries به Search With out Public Folders افزايش دهيد. اگر غالباً به تماشاي ويديو مي پردازيد، احتمالاً نمايش Video بصورت يک لينک يا منو در منوي Start (بجاي گردش در سراسر کامپيوترتان) مي تواند در وقت شما صرفه جويي نمايد.
5) براي عده اي از کاربران، هر کسري از ثانيه نيز اهميت دارد. ممکن است در ويندوز ويستا متوجه شده باشيد که وقتي نشانگر موس خود را بر روي يک نرم افزار کاربردي در Taskbar مي برديد، Thumbnail پيش نمايش آن قبل از ظاهر شدن 0/4 ثانيه صبر مي کرد. در Windows 7، شما مي توانيد اين زمان تأخير را تغيير دهيد. با تايپ عبارت regedit در نوار Search منوي Registry Editor و فولدر زير را پيدا کنيد:
HKEY_CURRENT_USERControl PanelMouse
بر روي MouseHoverTime کليک نموده و گزينه ي Modify را انتخاب کنيد. مقدار پيش فرض معادل 400 ميلي ثانيه است. اگر اين مقدار را به 100 يا حتي 50 کاهش دهيد، در يک دوره ي زماني يکساله مي توانيد زمان قابل ملاحظه اي را در هنگام خيره شدن به نمايشگر خود صرفه جوئي نمائيد.

کامنت ها
بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

بهترین هاردهای اکسترنال اقتصادی

ادامه مطلب
ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ویژگی‌های لپ‌تاپ مناسب طراحی گرافیک و تدوین ویدیو

ادامه مطلب
هارد اکسترنال قابل‌حمل

هارد اکسترنال قابل‌حمل

ادامه مطلب
طول عمر و دوام SSD

طول عمر و دوام SSD

ادامه مطلب
Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

Asus ROG XG17AHPE : بهترین مانیتور بازی قابل حمل

ادامه مطلب
Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

Lenovo ThinkVision M14 : بهترین مانیتور قابل حمل

ادامه مطلب
Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

Asus ProArt PA32UCX : بهترین مانیتور کامپیوتر HDR

ادامه مطلب
Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

Aorus FO48U 4K OLED : بهترین مانیتور رایانه HDR برای بازی

ادامه مطلب
سامسونگ  UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

سامسونگ UR59C: بهترین مانیتور کامپیوتر K4 اقتصادی

ادامه مطلب
MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

MSI Oculux NXG253R : بهترین مانیتور کامپیوتر برای eSports

ادامه مطلب
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد